To access full Tasar results click the link:
Tasar Spring Pointscore 2019 - 2020
Tasar Autumn Pointscore 2019 - 2020
Tasar Annual Pointscore 2019 - 2020
Tasar Club Championship 2019 - 2020
NB: Club Championship and Point Score results (below) are across-the-line placings only and may include visiting sailors who are ineligible for points in BSC competitions.
29th February Autumn Point Score
Tasar: 1st Another Roady (Helm: Peter Davies), 2nd Recycled, 3rd 2734
National E: 1st Firewind (Helm: Dennis Patton), 2nd Costl-E, 3rd Miss Muffet
Mirror: 1st Tigers Tale (Helm: Derek Hadwen), 2nd 70316, 3rd 70191
Moth (Scow): 1st Smith (Helm: Ian Sim), 2nd 4056
Moth (Foiler): 1st Out of the Blue (Helm: Andrew Sim), 2nd Inanimate Carbon Rod
Aero Race 1: 1st B2 (Helm: Nick Collis-George), 2nd Axe 3rd Just
Aero Race 2: 1st B2 (Helm: Nick Collis-George), 2nd Axe 3rd Just
Windsurfer Race 1: 1st Sarlom (Helm: Stephen Arlom), 2nd 1397, 3rd Mel
Windsurfer Race 1: 1st Mel (Helm: Melanie Webb), 2nd Sarlom
22nd February Autumn Point Score
Tasar: 1st Lucky Break (Helm: Gordon Jagger), 2nd Sheep Stations
National E: 1st Costl-E (Helm: Ken Wilson), 2nd The Fury, 3rd Miss Teak
Mirror: 1st Fast Glass (Helm: Michael Lynden-Bell), 2nd Spiegel
Aero: 1st 20, 2nd Axe 3rd Text Boat
15th February Autumn Point Score / Handicap
Tasar: 1st Faking Clever (Helm: Kerry Fyfe), 2nd Sheep Stations, 3rd Recycled
National E: 1st Miss Muffett (Helm: Laurie Alderton), 2nd The Fury, 3rd Miss Teak
Mirror: 1st Wave Catcher (Helm: Cullen Hughes), 2nd Uppercut, 3rd Spiegel
Contender: 1st Hit Alpha (Helm: Adam Linton), 2nd Neopnee
Moth (Scow): 1st 4056
Aero Race 1: 1st INXS (Helm: Stephen Johnco), 2nd Axe 3rd B2
Aero Race 2: 1st Axe (Helm: Michael Savery), 2nd INXS, 3rd Aero
Windsurfer: 1st Mel (Helm: Melanie Webb), 2nd Chic Chic Boom, 3rd 862
1st February Autumn Point Score
Tasar: 1st Mango Chilli (Helm: Josh Faddy), 2nd Edge of Equanimity, 3rd Recycled
National E: 1st The Fury (Helm: Peter Nixey), 2nd Costl-E
Mirror: 1st Water borne at Last (Helm: Douglas Raftesath), 2nd Firefly, 3rd 67151
Aero: 1st B2 (Helm: Nick Collis-George), 2nd Just
Moth (Foiler): 1st Out of the Blue (Helm: Andrew Sim), 2nd Inanimate Carbon Rod
Contender: 1st Wonkey Donkey (Helm: Matt Maulder), 2nd The Green Boat, 3rd Hit Alpha
Windsurfer: 1st Four Frogs (Helm: Mathieu Hanaut), 2nd Bondi Spy, 3rd Mel
18th January Club Championship
Tasar: 1st Mango Chilli (Helm: Josh Faddy), 2nd Southern Stars, 3rd Edge of Equanimity
National E: 1st Costl-E (Helm: Ken Wilson)
Mirror: 1st Wave Catcher (Helm: Cullen Hughes), 2nd Fast Glass
Aero Race 1: 1st Skye (Helm: William MacKinnon), 2nd Just
Aero Race 2: 1st Just (Helm: Justin Bakker), 2nd Skye
Moth (Foiler) Race 1: 1st 4614, 2nd Out of the Blue
Moth (Foiler) Race 2: 1st 4614, 2nd Out of the Blue
Windsurfer Race 1: 1st 226, 2nd 6, 3rd Mel
Windsurfer Race 2: 1st 11, 2nd 6, 3rd Mel
Laser: 1st 199109
11th January Autumn Point Score / Handicap
Tasar: 1st Allons Y (Helm: Michael Sue), 2nd Lucky Break, 3rd Southern Stars
Aero Race 1: 1st Just (Helm: Justin Bakker), 2nd B2, 3rd Aero
Aero Race 2: 1st B2 (Helm: Nick Collis-George), 2nd Just, 3rd Skye
Moth (Foiler): 1st 4101, 2nd 3666, Black and Pink
Windsurfer Race 1: 1st 862 (Helm: Dave Jackson), 2nd 188, 3rd Mel
Windsurfer Race 2: 1st 188, 2nd 3, 3rd Mel
14th December Spring Point Score
National E: 1st The Fury (Helm: Peter Nixey), 2nd Costl-E, 3rd Petronella
Tasar: 1st Mango Chilli (Helm: Josh Faddy), 2nd Edge of Equanimity, 3rd Southern Stars
Mirror: 1st Wave Catcher (Helm: Cullen Hughes), 2nd Molly M, 3rd Fast Glass
Laser: 1st Genghis (Helm: Robert Condon)
Formula Windsurfer: 1st 688 Club (Helm: David Howe), 2nd AUS303
7th December Club Championship
National E: 1st Costl-E (Helm: Ken Wilson), 2nd Petronella
Tasar: 1st Another Roady (Helm: Peter Davies), 2nd The Edge of Equanimity, 3rd Rats 3
Mirror: 1st Wave Catcher (Helm: Cullen Hughes)
Aero: 1st B2 (Helm: Nick Collis-George), 2nd Just, 3rd Skye
Laser: 1st Genghis (Helm: Robert Condon), 2nd Evolution, 3rd Roaring Forties
Moth (Scow): 1st K3 (Helm: Mike Slater)
Windsurfer: Race 1: 1st Mel (Helm: Mel Webb), 3rd Lone Darling
Race 2: 2nd Mel, 3rd Lt
Formula Windsurfer: 1st 688 Club (Helm: David Howe)
30th November Spring Point Score
National E: 1st The Fury (Helm: Peter Nixey), 2nd Miss Teak, 3rd Petronella
Tasar: 1st Rasatasarmouse (Helm: Boyd Newton), 2nd Allons y, 3rd Southern Stars
Aero: 1st: Buoy (Helm: Andrew Robertson), 2nd B2, 3rd Just
Laser: 1st Evolution (Helm: Daniel Foster), 2nd Genghis
Windsurfer: 2nd Mel, 3rd Four Frogs
23rd November Club Championship
National E: 1st The Fury (Helm: Peter Nixey), 2nd Costl-E, 3rd Miss Teak
Tasar: 1st Another Roady (Helm: Peter Davies), 2nd Mango Chilli, 3rd Boogie Time
Aero: Race 1: Axe (Helm: Michael Savery), 2nd B2, 3rd INXS
Race 2: Axe (Helm: Michael Savery), 2nd B2, 3rd INXS
Laser: 1st Genghis (Helm: Robert Condon)
Moth (Scow): 2nd K3
Contender: 1st Firefly (Helm: Adam Linton)
Windsurfer: 1st Four Frogs (Helm: Mat Hanaut), 2nd Mel, 3rd Bondi Spy
16th November Spring Point Score
National E: 1st Costl-E (Helm: Ken Wilson), 2nd Petronella, 3rd Miss Teak
Tasar: 1st Mango Chilli (Helm: Josh Faddy), 2nd Another Roady, 3rd More Edge
Aero: Race 1: A Flying Rat (Helm: Gary Ratcliffe), 2nd B2
Race 1: Buoy (Helm: Andrew Robertson), 2nd Just, 3rd Skye Blue
Mirror: 1st Molly M (Helm: Lewis Thatcher)
Laser: 1st Genghis (Helm: Robert Condon)
Formula Windsurfer: 1st 688 Club (Helm: David Howe)
Windsurfer: Race 1: 1st Mel (Helm: Mel Webb), 2nd Lone Darling, 3rd Bondi Spy
Race 1: 1st Mel (Helm: Mel Webb), 2nd Lone Darling, 3rd Bondi Spy
9th November Club Championship
National E: 1st The Fury (Helm: Peter Nixey), 2nd Costl-E
Tasar: 1st Another Roady (Helm: Peter Davies), 2nd Mango Chilli, 3rd More Edge
Aero: 1st B2 (Helm: Nick Collis-George), 2nd Just, 3rd Axe
Mirror: 1st Wave Catcher (Helm: Cullen Hughes), 2nd Molly M
Laser: 1st Genghis (Helm: Robert Condon)
Moth (Foiler): 1st 4101, 2nd Black and Pink
Windsurfer: Race 1: Chic Chic Boom (Helm: Cameron Percival), 2nd 188, 3rd Four Frogs
Race 2: Chic Chic Boom (Helm: Cameron Percival), 2nd 188, 3rd Mel
19th October Club Championship
National E: 1st The Fury (Helm: Peter Nixey),
Tasar: 1st Mango Chilli (Helm: Josh Faddy), 2nd More Edge, 3rd Rasatasarmouse
Aero: 1st Buoy (Helm: Andrew Robertson), 2nd B2, 3rd Just
Formula Windsurfer: Race 1: 688 Club (Helm: David Howe)
Race 2: 688 Club (Helm: David Howe)
Windsurfer: Race 1: Four Frogs (Helm: Mat Hanaut), 2nd Bondi Spy, 3rd Mel
Race 2: Four Frogs (Helm: Mat Hanaut), 2nd Mel, 3rd Bondi Spy
12th October Spring Point Score
National E: 1st Costl-E (Helm: Ken Wilson), 2nd The Fury
Tasar: 1st Mango Chilli (Helm: Josh Faddy), 2nd Southern Stars, 3rd Rasatasarmouse
Aero: 1st B2 (Helm: Nick Collis-George), 2nd Just, 3rd Skye
Mirror: 1st Wave Catcher (Helm: Cullen Hughes)
Laser: 1st Evolution (Helm: Daniel Foster)
Moth (Scow): 1st K2 (Helm: Mike Salter), 2nd Smith
Windsurfer: 1st 688, 2nd Chic Chic Boom, 3rd 817l
Moth (Foiler): Inter Club Race 1: Pink, 2nd Pink Stripes, 3rd 4587
Race 2: Pink, 2nd 4587, 3rd 4696
Race 3: Pink, 2nd 4594, 3rd 4587
Race 4: 4587, 2nd Pink, 3rd 4
Tasar Spring Pointscore 2019 - 2020
Tasar Autumn Pointscore 2019 - 2020
Tasar Annual Pointscore 2019 - 2020
Tasar Club Championship 2019 - 2020
NB: Club Championship and Point Score results (below) are across-the-line placings only and may include visiting sailors who are ineligible for points in BSC competitions.
29th February Autumn Point Score
Tasar: 1st Another Roady (Helm: Peter Davies), 2nd Recycled, 3rd 2734
National E: 1st Firewind (Helm: Dennis Patton), 2nd Costl-E, 3rd Miss Muffet
Mirror: 1st Tigers Tale (Helm: Derek Hadwen), 2nd 70316, 3rd 70191
Moth (Scow): 1st Smith (Helm: Ian Sim), 2nd 4056
Moth (Foiler): 1st Out of the Blue (Helm: Andrew Sim), 2nd Inanimate Carbon Rod
Aero Race 1: 1st B2 (Helm: Nick Collis-George), 2nd Axe 3rd Just
Aero Race 2: 1st B2 (Helm: Nick Collis-George), 2nd Axe 3rd Just
Windsurfer Race 1: 1st Sarlom (Helm: Stephen Arlom), 2nd 1397, 3rd Mel
Windsurfer Race 1: 1st Mel (Helm: Melanie Webb), 2nd Sarlom
22nd February Autumn Point Score
Tasar: 1st Lucky Break (Helm: Gordon Jagger), 2nd Sheep Stations
National E: 1st Costl-E (Helm: Ken Wilson), 2nd The Fury, 3rd Miss Teak
Mirror: 1st Fast Glass (Helm: Michael Lynden-Bell), 2nd Spiegel
Aero: 1st 20, 2nd Axe 3rd Text Boat
15th February Autumn Point Score / Handicap
Tasar: 1st Faking Clever (Helm: Kerry Fyfe), 2nd Sheep Stations, 3rd Recycled
National E: 1st Miss Muffett (Helm: Laurie Alderton), 2nd The Fury, 3rd Miss Teak
Mirror: 1st Wave Catcher (Helm: Cullen Hughes), 2nd Uppercut, 3rd Spiegel
Contender: 1st Hit Alpha (Helm: Adam Linton), 2nd Neopnee
Moth (Scow): 1st 4056
Aero Race 1: 1st INXS (Helm: Stephen Johnco), 2nd Axe 3rd B2
Aero Race 2: 1st Axe (Helm: Michael Savery), 2nd INXS, 3rd Aero
Windsurfer: 1st Mel (Helm: Melanie Webb), 2nd Chic Chic Boom, 3rd 862
1st February Autumn Point Score
Tasar: 1st Mango Chilli (Helm: Josh Faddy), 2nd Edge of Equanimity, 3rd Recycled
National E: 1st The Fury (Helm: Peter Nixey), 2nd Costl-E
Mirror: 1st Water borne at Last (Helm: Douglas Raftesath), 2nd Firefly, 3rd 67151
Aero: 1st B2 (Helm: Nick Collis-George), 2nd Just
Moth (Foiler): 1st Out of the Blue (Helm: Andrew Sim), 2nd Inanimate Carbon Rod
Contender: 1st Wonkey Donkey (Helm: Matt Maulder), 2nd The Green Boat, 3rd Hit Alpha
Windsurfer: 1st Four Frogs (Helm: Mathieu Hanaut), 2nd Bondi Spy, 3rd Mel
18th January Club Championship
Tasar: 1st Mango Chilli (Helm: Josh Faddy), 2nd Southern Stars, 3rd Edge of Equanimity
National E: 1st Costl-E (Helm: Ken Wilson)
Mirror: 1st Wave Catcher (Helm: Cullen Hughes), 2nd Fast Glass
Aero Race 1: 1st Skye (Helm: William MacKinnon), 2nd Just
Aero Race 2: 1st Just (Helm: Justin Bakker), 2nd Skye
Moth (Foiler) Race 1: 1st 4614, 2nd Out of the Blue
Moth (Foiler) Race 2: 1st 4614, 2nd Out of the Blue
Windsurfer Race 1: 1st 226, 2nd 6, 3rd Mel
Windsurfer Race 2: 1st 11, 2nd 6, 3rd Mel
Laser: 1st 199109
11th January Autumn Point Score / Handicap
Tasar: 1st Allons Y (Helm: Michael Sue), 2nd Lucky Break, 3rd Southern Stars
Aero Race 1: 1st Just (Helm: Justin Bakker), 2nd B2, 3rd Aero
Aero Race 2: 1st B2 (Helm: Nick Collis-George), 2nd Just, 3rd Skye
Moth (Foiler): 1st 4101, 2nd 3666, Black and Pink
Windsurfer Race 1: 1st 862 (Helm: Dave Jackson), 2nd 188, 3rd Mel
Windsurfer Race 2: 1st 188, 2nd 3, 3rd Mel
14th December Spring Point Score
National E: 1st The Fury (Helm: Peter Nixey), 2nd Costl-E, 3rd Petronella
Tasar: 1st Mango Chilli (Helm: Josh Faddy), 2nd Edge of Equanimity, 3rd Southern Stars
Mirror: 1st Wave Catcher (Helm: Cullen Hughes), 2nd Molly M, 3rd Fast Glass
Laser: 1st Genghis (Helm: Robert Condon)
Formula Windsurfer: 1st 688 Club (Helm: David Howe), 2nd AUS303
7th December Club Championship
National E: 1st Costl-E (Helm: Ken Wilson), 2nd Petronella
Tasar: 1st Another Roady (Helm: Peter Davies), 2nd The Edge of Equanimity, 3rd Rats 3
Mirror: 1st Wave Catcher (Helm: Cullen Hughes)
Aero: 1st B2 (Helm: Nick Collis-George), 2nd Just, 3rd Skye
Laser: 1st Genghis (Helm: Robert Condon), 2nd Evolution, 3rd Roaring Forties
Moth (Scow): 1st K3 (Helm: Mike Slater)
Windsurfer: Race 1: 1st Mel (Helm: Mel Webb), 3rd Lone Darling
Race 2: 2nd Mel, 3rd Lt
Formula Windsurfer: 1st 688 Club (Helm: David Howe)
30th November Spring Point Score
National E: 1st The Fury (Helm: Peter Nixey), 2nd Miss Teak, 3rd Petronella
Tasar: 1st Rasatasarmouse (Helm: Boyd Newton), 2nd Allons y, 3rd Southern Stars
Aero: 1st: Buoy (Helm: Andrew Robertson), 2nd B2, 3rd Just
Laser: 1st Evolution (Helm: Daniel Foster), 2nd Genghis
Windsurfer: 2nd Mel, 3rd Four Frogs
23rd November Club Championship
National E: 1st The Fury (Helm: Peter Nixey), 2nd Costl-E, 3rd Miss Teak
Tasar: 1st Another Roady (Helm: Peter Davies), 2nd Mango Chilli, 3rd Boogie Time
Aero: Race 1: Axe (Helm: Michael Savery), 2nd B2, 3rd INXS
Race 2: Axe (Helm: Michael Savery), 2nd B2, 3rd INXS
Laser: 1st Genghis (Helm: Robert Condon)
Moth (Scow): 2nd K3
Contender: 1st Firefly (Helm: Adam Linton)
Windsurfer: 1st Four Frogs (Helm: Mat Hanaut), 2nd Mel, 3rd Bondi Spy
16th November Spring Point Score
National E: 1st Costl-E (Helm: Ken Wilson), 2nd Petronella, 3rd Miss Teak
Tasar: 1st Mango Chilli (Helm: Josh Faddy), 2nd Another Roady, 3rd More Edge
Aero: Race 1: A Flying Rat (Helm: Gary Ratcliffe), 2nd B2
Race 1: Buoy (Helm: Andrew Robertson), 2nd Just, 3rd Skye Blue
Mirror: 1st Molly M (Helm: Lewis Thatcher)
Laser: 1st Genghis (Helm: Robert Condon)
Formula Windsurfer: 1st 688 Club (Helm: David Howe)
Windsurfer: Race 1: 1st Mel (Helm: Mel Webb), 2nd Lone Darling, 3rd Bondi Spy
Race 1: 1st Mel (Helm: Mel Webb), 2nd Lone Darling, 3rd Bondi Spy
9th November Club Championship
National E: 1st The Fury (Helm: Peter Nixey), 2nd Costl-E
Tasar: 1st Another Roady (Helm: Peter Davies), 2nd Mango Chilli, 3rd More Edge
Aero: 1st B2 (Helm: Nick Collis-George), 2nd Just, 3rd Axe
Mirror: 1st Wave Catcher (Helm: Cullen Hughes), 2nd Molly M
Laser: 1st Genghis (Helm: Robert Condon)
Moth (Foiler): 1st 4101, 2nd Black and Pink
Windsurfer: Race 1: Chic Chic Boom (Helm: Cameron Percival), 2nd 188, 3rd Four Frogs
Race 2: Chic Chic Boom (Helm: Cameron Percival), 2nd 188, 3rd Mel
19th October Club Championship
National E: 1st The Fury (Helm: Peter Nixey),
Tasar: 1st Mango Chilli (Helm: Josh Faddy), 2nd More Edge, 3rd Rasatasarmouse
Aero: 1st Buoy (Helm: Andrew Robertson), 2nd B2, 3rd Just
Formula Windsurfer: Race 1: 688 Club (Helm: David Howe)
Race 2: 688 Club (Helm: David Howe)
Windsurfer: Race 1: Four Frogs (Helm: Mat Hanaut), 2nd Bondi Spy, 3rd Mel
Race 2: Four Frogs (Helm: Mat Hanaut), 2nd Mel, 3rd Bondi Spy
12th October Spring Point Score
National E: 1st Costl-E (Helm: Ken Wilson), 2nd The Fury
Tasar: 1st Mango Chilli (Helm: Josh Faddy), 2nd Southern Stars, 3rd Rasatasarmouse
Aero: 1st B2 (Helm: Nick Collis-George), 2nd Just, 3rd Skye
Mirror: 1st Wave Catcher (Helm: Cullen Hughes)
Laser: 1st Evolution (Helm: Daniel Foster)
Moth (Scow): 1st K2 (Helm: Mike Salter), 2nd Smith
Windsurfer: 1st 688, 2nd Chic Chic Boom, 3rd 817l
Moth (Foiler): Inter Club Race 1: Pink, 2nd Pink Stripes, 3rd 4587
Race 2: Pink, 2nd 4587, 3rd 4696
Race 3: Pink, 2nd 4594, 3rd 4587
Race 4: 4587, 2nd Pink, 3rd 4